Anasayfa / Blog / Günlük ne kadar Protein Alınmalı

Günlük ne kadar Protein Alınmalı

Günlük ne kadar Protein Alınmalı

Günlük yaşantılarımızda daha dinç olmak adına gerekli proteini vücudumuza vermemiz gerekmektedir. Protein içeren gıdalar tüketmek, sizi çok daha zinde tutmaya yetecek ve aynı zamanda vücudun günlük olarak istemekte olduğu ihtiyacı karşılanmış olacaktır. Bu sebepten dolayı her gün gerekli proteini almanız, çok önemli bir etkendir. Peki nedir bu protein içeren gıdalar? Bu soruya verebilecek birçok cevap vardır. Bu cevaplara örnek olarak, balık tüketmektir. Balık tüketmek, insanların vücudunun istemekte olduğu proteini karşılayabilecek bir güce sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra dana eti de yine vücuda protein kazandırmakta olan bir başka besin türüdür. Her gün olmasa da iki günde bir olacak şekilde protein içeren gıdalar tüketmeniz, sağlığınız açısından oldukça önemli bir etken olduğunu unutmamalısınız.

Peki bir gün içerisinde vücudumuz ne kadar protein miktarına ihtiyaç duymaktadır? Kadın veya erkek fark etmeksizin 60 ile 70 kilo arasındaki kişiler için önerilen protein miktarı, 55 gram olmaktadır. Fakat 70 kilo ile 100 kilo arasındaki kişiler için gerekli protein miktarı 70-80 gram arasına çıkmaktadır. Tükettiğiniz besinlerin ne kadar protein içerdiğini bilmeniz, bu açıdan oldukça önemli bir yoldur. Kendinize haftalık bir yemek listesi oluşturarak, günlük protein ihtiyacınızı karşılayabilmeniz mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra haftanın en az 3 veya 4 günü balık tüketmeniz gerektiğini aklınızdan asla çıkartmamanız gerekmektedir. Çünkü balık vücudun en çok ihtiyaç duyduğu ve aynı zamanda vücudun ihtiyacı olan gerekli proteini sağlamaktadır.

Bu şekilde kendinize haftalık bir yemek listesi oluşturarak, diğer günlerde ne tüketerek protein kazanmanız gerektiği konusunda fikir sahibi olacaksınız. Aynı zamanda işiniz daha kolay bir hale gelerek, bugün ne yesem? Diye düşünmek zorunda kalmayacaksınız. Protein içeren gıdalar üzerine bir yemek listesi oluşturmaya başlayarak, bu sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz. Protein almak, vücuttaki kas oranını dengede tutmak ve aynı zamanda sağlık problemlerine karşı dimdik ayakta durabilmek açısından oldukça önemli bir maddedir. Bu sebepten dolayı günlük protein alımlarına gereken özeni ve önemi göstermeniz, tamamen sizin sağlığınıza doğrudan etki edebilecek yoldur.

Etiketler: Zayıflama Güzellik Sağlık Paylaş:
Başak Arslan

Finans alanında 4 yıllık çalışması sonrasında sağlıklı yaşam alanında çalışmaya karar verdi ve Malezya'da bu alanda iki yıl eğitim gördü. Yaşamın sahip olduğumuz en değerli varlık olarak niteleyen yazar, yaşamımızı en sağlıklı şekilde geçirebilmemiz için artık yazılarıyla Detofit Blog'ta

Yorumlar (2)

Hatice Acar
5 saat önce Cevapla

Doğal vucut yapısına ulaşmak için sadece besinleri kısmak değil özellikle protein alımına çok dikkat etmemiz gerekiyor

Şeyma Yılmaz
3 saat önce Cevapla

Planlama gerçekten çok önemli, Yazıyı okuyunca iki aydır hiç balık tüketmediğimi fark ettim.

Yorum Yazınız

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için

mail listelerimize abone olun.

Instagramda Takip Et