Anasayfa / Blog / Antioksidan Özelliği Olan Besinler

Antioksidan Özelliği Olan Besinler

Antioksidan Özelliği Olan Besinler

Daha sağlıklı bir bedene sahip olmak isteyen kişiler, artık beslenme alışkanlıklarına çok daha dikkat etmektedirler. Kendileri için gereken besinleri özenle seçen ve doğal beslenmeyi de bir yaşam felsefesi haline getirmek isteyen kişiler, tüketecekleri besinler arasında antioksidan besinler açısından da yer ayırmaktadırlar. Şuan antioksidan içeriği bulunan besinlerin sadece kişilerin kendisini dinç hissetmesini sağlamadığını bununla birlikte kalp hastalıklarını ve kansere karşı önlem aldıklarını, ayrıca yüksek tansiyon ve yaşlılık sorunlarına karşı da önlem alması ile bilinmektedir.

Kişilerin gün içerisinde kolaylıkla bulabileceği ve severek tüketebileceği antioksidan besinler için şu sıralamayı yapabiliriz.

  1. Böğürtlen: Başta böğürtlen olmak üzere, üzüm grubunda gösterilen tüm besinler, mineral, vitamin, lif ve de iyileştirici antioksidan konusunda oldukça zengindir. Mevsiminde tüketildiğinde etkilerinin çok daha yüksek olduğu bu besinlerde, kişiler farklı tüketimler de yağabilmektedirler. Bir diğer besleyici olan yoğurt ile böğürtlen karıştırılarak çok rahat bir şekilde tüketilebilecektir.
  2. Brokoli: Antioksidan özelliğinin yanı sıra, kanser ve kalp hastalıklarını önleme konusunda son derece etkili olan brokoli, artık öğünlerinizde çok daha fazla kendisine yer bulmalıdır. Brokoli için yapılan araştırmalarda antioksidan etkisi ile birlikte, kanser gelişimine yol açan birçok durumun önlendiği de ispatlanmış durumdadır.
  3. Domates: Likopen içeriğine sahip olmasından dolayı beta karoten konusunda birçok meyveden daha besleyici olan domates, artık her öğününüze eklenmelidir. Antioksidan özelliği ile hem daha sağlıklı hem daha dinç bir bedene sahip olmak için, özellikle mevsiminde domates tüketimine özen göstermelisiniz.
  4. Kırmızı Üzüm: İçeriğinde bulunn resveratrol ile kersetin maddeleri sayesinde kalp atışlarınızın doğal haline gelmesini sağlayan, kalp hastalıklarını önleyen ve bununla birlikte de yüksek antioksidan miktarı ile, kırmızı üzüm sizlerin öğününde yer beklemektedir.

Antioksidan besinler için en önemli dört tanesi yukarıdaki gibidir. Bunun yanı sıra kişilerin her mevsim kolaylıkla bulabileceği ya da sadece mevsiminde tüketmek isteyeceği bazı antioksidan besinlerden de söz edebiliriz. Bunlar;

  • Sarımsak
  • Ispanak
  • Çay
  • Havuç
  • Soya
  • Tam tahıllı ürünler

Kişiler aynı zamanda havuçgiller dışında sarı ve turuncu olan tüm sebzeleri besleyici ve antioksidan olmasından dolayı tüketebilirler.

Etiketler: Zayıflama Güzellik Sağlık Paylaş:
Başak Arslan

Finans alanında 4 yıllık çalışması sonrasında sağlıklı yaşam alanında çalışmaya karar verdi ve Malezya'da bu alanda iki yıl eğitim gördü. Yaşamın sahip olduğumuz en değerli varlık olarak niteleyen yazar, yaşamımızı en sağlıklı şekilde geçirebilmemiz için artık yazılarıyla Detofit Blog'ta

Yorumlar (2)

Elif Durmaz
5 saat önce Cevapla

Domatesin antioksidan özelliği olduğunu hiç bilmiyordum.

Gizem Eker
3 saat önce Cevapla

Sarımsağı sadece griple mücadele amacıyla kullanıyordum ama birçok şeye şifaymış.

Yorum Yazınız

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için

mail listelerimize abone olun.

Instagramda Takip Et